joi, 28 martie, 2024
13.3 C
Chișinău
HomepageJoburiODIMM angajează specialist în analiză, cercetare şi dezvoltare

ODIMM angajează specialist în analiză, cercetare şi dezvoltare

Recomandate

Organizaţia pemtru dezvoltarea sectorului întreprinderilor mici şi mijlocii (ODIMM) anunţă concurs pentru suplinirea postului vacant de specialist în analiză, cercetare şi dezvoltare.

Cerințe:

• Studii superioare în domeniul economic sau management.

• Experiență de lucru în domeniu de cel putin 3  ani în analiză și cercetare.

• Utilizarea limbilor română, rusă şi engleză, scris şi vorbit.

• Folosirea computerului și diferitor programe la nivel profesionist (Word, Excel, Outlook, Power Point, SPSS)

• Integritate, perseverență, corectitudine.

• Rezistenţă la stres şi respectarea termenelor limită.

Atribuţii şi responsabilităţi:

• Elaborează metodologia de cercetare aferentă studiilor incluse în planul anual al ODIMM.

• Realizează studii și analize macroeconomice și microeconomice ale sectorului IMM.

• Prelucrează rezultatele cercetării și elaborează rapoarte analitice.

• Identifică domenii potențiale de analiză și cercetare corelate cu planul strategic al organizației.

• Elaborarează și trimite spre publicare articole la reviste de specialitate din țară și străinătate.

• Analizează sistematic alte studii și cercetări realizate de către organizații naționale și internaționale, face conexiune cu situația din domeniul IMM și identifică problematicile.

• Înnaintează propuneri de studii şi cercetări pe domenii prioritare de interes ale organizației.

• Elaborează și implementează noi instrumente de cercetare și analiză.

• Participă la conferinţe, seminare, comunicări de specialitate din țară și străinătate.

Abilități:

• Aptitudini excelente de scriere, comunicare şi cercetare.

• Competențe în analiza și sinteza informațiilor.

• Oferirea informaţiilor corecte într-o manieră profesionistă.

• Capacitatea de a genera idei noi și găsi soluții inovative.

• Atenție distributivă, capacitatea de a gestiona mai multe sarcini simultan.

• Spirit de echipa și orientare către rezultate.

• Atitudine pozitivă, flexibilitate.

• Abilități de comunicare în public.

Oferim:

• Posibilitatea de a activa într-o organizație de prestigiu și imagine pozitivă din Republica Moldova.

• Posibilitatea de dezvoltare profesională.

• Posibilitatea de a implementa cunoștințele și experiența, creativitatea și inovațiile.

• Remunerare atractivă.

Candidaţii interesaţi sunt invitaţi să depună CV-urile şi scrisoarea de motivaţie la adresa de e-mail: [email protected]

Numai candidaţii selectaţi vor fi invitaţi la interviu.

Citește și ›

Joburi